Geoblog.pl    vel    Podróże    Ukraina, Rumunia    o tym jak prawie dojechalismy do Czarnobyla

o tym jak prawie dojechalismy do Czarnobyla

Ukraina
Ukraina, Dytyatkiv

wszystko zaczelo sie od tego, ze dowiedzielismy sie ze czarnobylska zona otwierana jest na czas prawoslawnego swieta zmarlych, ktore przypada 8. dnia po Wielkanocy, ze sa autobusy z Kijowa do Czarnobyla z polnocnego dworca Polissya... wiec kupilismy bilety (27hrn, czyli 13zl), wsiedlismy i po dwoch godzinach jazdy w wsrod pieknych krajobrazow i tabliczek ostrzegawczo-agitacyjnych (Obywatelu! Dbaj o rodzima przyrode!) dotarlismy do punktu kontrolnego. Oczywiscie dalej nie zajechalismy :-) Ukraincy dostawali przepustki od reki po okazaniu paszportu i wskazaniu na ktory cmentarz w Zonie sie wybieraja... a my, coz, inostrancy! Straznik powiedzial, zebysmy skorzystali z telefonu, ktory znajdowal sie po przeciwnej stronie bramy wjazdowej, i zadzwonili pod numer 52808 zeby zapytac o przepustki dla cudzoziemcow. Zatem zadzwonilismy, telefon nie wspolpracowal, trzeszczal i udalo mi sie jedynie uslyszec, ze przepustki robi sie w Kijowie, trzeba najpierw napisac podanie do jakiegos wielmoznego kogos z parlamentu (hmm powiedzmy, ze tak) i czekac, czekac. Zrobilismy kilka zdjec, zjedlismy czekolade i autostopem, z kierowca, wielbicielem rosyjskiego disco, wrocilismy do Kijowa. Vot i ekskursija! :)

vel
Paulina Czarnecka